Oferta sklepu ROZETKA obejmuje różnego rodzaju dyski twarde, które sprawdzą się w komputerach, serwerach i wielu innych urządzeniach. Wszystkie z nich charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz solidnymi parametrami – przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi elementami specyfikacji, by dobrać właściwy produkt do swoich potrzeb.

Dyski twarde HDD i ich rola w przechowywaniu danych

Dyski twarde HDD (od ang. „hard disk drive”) to podzespoły komputerowe służące do przechowywania plików. Ich kluczowym elementem są obracające się talerze magnetyczne, które zmieniają stan pod wpływem impulsów elektrycznych. Namagnesowane części dysku odpowiadają za zapis poszczególnych bitów w pamięci, co z kolei pozwala zapisać dane dowolnego rodzaju. Aktualnie są one stopniowo wypierane przez napędy SSD, jednak nadal można spotkać się z nimi w wielu urządzeniach ze względu na korzystniejszy stosunek ceny do pojemności. HDD to również popularny wybór na rynku dysków zewnętrznych.

SSD i HDD – czym się różnią?

Nośniki SSD to nowsze rozwiązanie w zakresie przechowywania danych, które pod wieloma względami różni się od technologii HDD. Główną różnicą jest zapis informacji z wykorzystaniem pamięci półprzewodnikowej. Ponadto warto zaznaczyć, że napędy SSD:

  • nie mają ruchomych części;
  • działają bezgłośnie i znacznie szybciej;
  • zazwyczaj są sprzedawane w mniejszych formatach (dla HDD standardem jest 3,5”, z kolei SSD są najczęściej dostępne jako nośniki 2,5” lub M.2).

Parametry techniczne dysków twardych do komputera

Aby kupić odpowiedni dysk twardy do komputera, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne. Wśród najważniejszych z nich znajdują się pojemność, prędkość przesyłania informacji oraz interfejs.

  • Pojemność

Dla zdecydowanej większości użytkowników to właśnie pojemność będzie najważniejszym elementem specyfikacji dysku. Od jej wartości zależy ilość danych, które możemy zapisać. Aby móc liczyć na komfortowe korzystanie z komputera, zazwyczaj odpowiednim wyborem będzie dysk twardy 1 TB. Dla niektórych lepiej sprawdzą się jednak większe modele – np. dyski 2 TB lub nawet 4 TB.

  • Prędkość transferu danych

To parametr podawany osobno dla zapisu i odczytu danych. Jego wartość ma bezpośredni wpływ na sprawność urządzenia podczas wykonywania różnych procesów wymagających zapisywania lub odczytywania plików. Najbardziej wydajne rozwiązania oferują prędkość powyżej 100 MB/s.

  • Interfejs

Dyski twarde różnią się także pod względem wykorzystywanych interfejsów, czyli sposobów podłączenia nośnika do urządzenia. To parametr, który musi być dostosowany pod kątem specyfikacji płyty głównej w komputerze lub laptopie. Aktualnie standardem w przypadku HDD jest SATA III, choć można znaleźć również inne rozwiązania.

Technologia działania dysków twardych

Dyski twarde HDD wykorzystują technologię magnetycznej pamięci masowej, znaną m.in. z taśm magnetofonowych. Główną rolę odgrywają materiały magnetyczne na powierzchni dysku, których namagnesowanie odpowiada danym zapisywanym przez komputer. Za zmianę wartości na nośniku odpowiada ruchoma głowica.

  • Dyski twarde wewnętrzne

Wybierając dysk wewnętrzny, można postawić zarówno na nośniki SSD, jak i HDD. W przypadku tych drugich możemy liczyć przede wszystkim na większą pojemność w podobnej cenie, jednak należy mieć na uwadze, że napędy SSD wygrywają pod względem prędkości przesyłania danych. Warto także zaznaczyć, że macierze dyskowe, które służą do ochrony przed utratą informacji, często wykorzystują głównie nośniki HDD.

  • Zewnętrzne dyski HDD

Nośnik HDD świetnie sprawdzi się jako dysk twardy zewnętrzny, który może posłużyć do łatwego przenoszenia danych między urządzeniami. Za model o pojemności 1 TB zapłacimy przeważnie ok. 200 zł – na rynku dostępnych jest także wiele propozycji oferujących mniej lub więcej miejsca na dane.

Dyski twarde w sklepie internetowym ROZETKA

W sklepie ROZETKA można znaleźć liczne dyski twarde, które różnią się pod względem pojemności, wydajności i innych istotnych parametrów. Oferta obejmuje propozycje od sprawdzonych, zaufanych producentów, takich jak Dell, Toshiba czy ADATA. Nasi klienci mogą postawić zarówno na nośniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne – co więcej, pojemność poszczególnych propozycji sięga nawet 18 TB. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, by znaleźć najlepszy dysk twardy do komputera, laptopa, serwera lub innego urządzenia.

Dyski twarde HDD – często zadawane pytania

Do czego służy dysk twardy zewnętrzny?

Zewnętrzne dyski twarde to przenośne nośniki danych, które są wykorzystywane przede wszystkim do przenoszenia plików między urządzeniami. Mogą stanowić także wygodne uzupełnienie przestrzeni dyskowej komputera, gdy nie mamy do dyspozycji dodatkowego miejsca na dysk wewnętrzny. Produkty tego typu będą przydatne również podczas tworzenia kopii zapasowych najważniejszych plików.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze dysku twardego do laptopa?

Chcąc kupić dysk twardy do laptopa, należy pamiętać o trzech najważniejszych kwestiach: pojemności nośnika, typie złącza oraz prędkości przesyłania danych. Wszystkie z nich powinny być dostosowane zarówno pod kątem specyfikacji laptopa, jak i wymagań użytkownika.

Pokaż więcej