Zasilacze komputerowe stanowią obowiązkowy element wyposażenia komputera. To właśnie te komponenty odpowiadają za dostarczanie energii elektrycznej do kolejnych podzespołów, takich jak procesor czy karta graficzna. W sklepie Rozetka dostępne są zasilacze najwyższej jakości od zaufanych producentów – przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma ważnymi cechami produktów z tej kategorii.

Zasilacze komputerowe – często zadawane pytania

W jaki sposób działa zasilacz komputerowy?

Zasilacz do komputera stacjonarnego wykorzystuje elementy takie jak transformator, mostek prostowniczy, filtry oraz układ regulacji napięcia. Jego działanie polega na przekształcaniu prądu przemiennego pobranego z sieci w prąd stały, który zasila komponenty komputera.

Jak wybrać odpowiednią moc zasilacza dla mojego komputera?

Aby wybrać odpowiedni zasilacz do komputera, należy zsumować pobór mocy poszczególnych podzespołów, a następnie dodać do otrzymanego wyniku 20–30%. Typowa wartość dla komputera biurowego to zwykle 400–600 W, z kolei dla graczy sprawdzą się mocniejsze zasilacze, nawet w okolicach 800–1 000 W. W sieci można znaleźć kalkulatory, które ułatwiają wyliczenie łącznej mocy wymaganej przez różne komponenty.

Zasilacze komputerowe – kluczowy element wydajności i niezawodności Twojego sprzętu

Zasilacze do komputera to produkty odpowiedzialne za dostarczenie energii elektrycznej do pozostałych podzespołów. Są swego rodzaju „sercem” urządzenia, od którego zależy sprawność działania całego systemu. Warto przy tym podkreślić, że poprawnie dobrany zasilacz do komputera pozwoli również zabezpieczyć się przed awariami i uszkodzeniami, które mogłyby powstać m.in. w wyniku przepięć lub przegrzania elementów. Pod tym względem liczy się nie tylko moc zasilacza, lecz także kilka innych kwestii – np. jego format czy producent danego rozwiązania.

Zasilacze ATX, SFX, TFX: wybierz odpowiedni model do swoich potrzeb

Odpowiednie dopasowanie wymiarów zasilacza do obudowy pozwoli uniknąć problemów związanych z przegrzaniem. Ze względu na format wyróżniamy przede wszystkim trzy najpopularniejsze warianty:

  • zasilacz ATX – uniwersalna opcja o standardowych wymiarach 150 na 140 na 86 mm;
  • zasilacz SFX – polecany do mniejszych obudów, ich wymiary to 125 na 100 na 63,5 mm;
  • zasilacz TFX – charakteryzuje się jeszcze mniejszymi gabarytami (65 na 85 na 175 mm), stosowany przy najbardziej kompaktowych komputerach.

Moc i efektywność: kluczowe parametry decydujące o wydajności zasilacza do komputera

Przy zakupie zasilacza do komputera stacjonarnego kluczową kwestią powinna być jego moc oraz efektywność. Dla wielu osób odpowiednim wyborem będzie zasilacz 500 W – taka ilość energii w zupełności wystarczy do codziennego użytkowania. Jeśli komputer jest wyposażony w bardzo mocną kartę graficzną lub procesor, lepszym wyborem mogą okazać się zasilacze od 600 a 1 000 W. Wartość tego parametru powinna być przede wszystkim dostosowana do podzespołów urządzenia.

Kolejnym ważnym kryterium jest efektywność urządzenia. Najlepszym wyborem będą produkty z oznaczeniem 80 Plus, które dzieli się na kilka kategorii. Podstawowy poziom 80 Plus to minimum 82% sprawności, z kolei najwyższy wariant – 80 Plus Titanium – zapewnia aż 94% wydajności.

Modularne vs. niemodularne zasilacze komputerowe

Zasilacze komputerowe dzielimy również pod względem budowy:

  • modularne – umożliwiające odpięcie wszystkich kabli zasilacza;
  • półmodularne – umożliwiające częściowe odpięcie kabli zasilających;
  • niemodularne – w ich przypadku odpięcie okablowania jest niemożliwe.

Modularne zasilacze komputerowe zapewniają większą swobodę w montażu komponentów, a także lepszy przepływ powietrza w obudowie. Zasilacze niemodularne są mniej elastyczne, jednak ich zaletą jest znacznie niższa cena.

Wpływ technologii PFC i 80 Plus na wydajność zasilaczy komputerowych

PFC to technologia, która ma na celu poprawienie stosunku mocy czynnej do mocy pozornej. Zasilacze komputerowe, w których zastosowano to rozwiązanie, odznaczają się mniejszymi stratami energii, co pozwala zwiększyć efektywność i obniżyć wysokość rachunków za prąd. Wspomniany wcześniej certyfikat 80 Plus jest z kolei przyznawany produktom o określonym stopniu sprawności – im wyższa kategoria, tym lepsza wydajność danego zasilacza. Zarówno PFC, jak i 80 Plus są przydatną informacją na temat efektywności i opłacalności wybranego rozwiązania.

Wysoka jakość i różnorodność modeli zasilaczy komputerowych na ROZETKA

W sklepie ROZETKA można znaleźć liczne propozycje zasilaczy komputerowych od znanych i zaufanych producentów, takich jak Cooler Master czy Corsair zasilacz. Najlepiej wybierać sprawdzone firmy – w przeciwnym wypadku ryzyko usterek podzespołów komputera znacznie wzrasta. Oferta sklepu obejmuje jedynie solidne produkty, które zapewnią bezproblemowe korzystanie z urządzenia.

Zasilacze komputerowe

Pokaż więcej