Pamięć RAM – często zadawane pytania

Pamięć RAM – co to?

Pamięć RAM, czyli „Random Access Memory”, to jeden z typów pamięci komputerowej, służący do przechowywania informacji o aktualnie wykonywanych procesach. Dane w RAM-ie są zapisywane tymczasowo – w standardowych warunkach są usuwane przy wyłączaniu urządzenia.

Jak zwiększyć pamięć RAM w komputerze?

Aby zwiększyć pamięć RAM w komputerze, należy zakupić dodatkowe moduły RAM, zgodne z kompatybilnością i specyfikacjami komputera, a następnie zamontować je w odpowiednich gniazdach na płycie głównej.

Rodzaje pamięci RAM

Pamięć RAM, nazywana także pamięcią operacyjną, jest to komponent niezbędny do działania komputera, laptopa czy smartfona. Parametry pamięci RAM, a w szczególności jej rozmiar i prędkość, mają spory wpływ na wydajność urządzenia. Można to zauważyć zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych zadaniach lub podczas wykonywania kilku czynności jednocześnie.

Przy zakupie pamięci operacyjnej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, od których zależeć będzie wydajność tego podzespołu – a tym samym całego urządzenia. Podstawową kwestią jest rodzaj pamięci, a właściwie generacja standardu DDR. Aktualnie większość komputerów korzysta z DDR4 lub dostępnych od niedawna kości DDR5, jednak DDR2 i DDR3 nadal cieszą się pewną popularnością. Kolejne generacje różnią się przede wszystkim prędkością działania, określaną przez taktowanie. Dla przykładu pamięć RAM DDR3 będzie szybsza niż model wcześniejszej generacji, z kolei DDR4 zapewni większą wydajność niż DDR3.

Jak wybrać pamięć RAM do komputera oraz serwera?

Kolejny ważny parametr, który opisuje pamięć RAM, to pojemność kości, czyli maksymalna ilość danych, które mogą zostać zapisane. Najpopularniejsze wartości tego parametru to obecnie:

  • 8 GB,
  • 16 GB,
  • 32 GB,
  • 64 GB.

Wybór pod tym względem zależy m.in. od specyfikacji procesora i płyty głównej, które mogą określać maksymalną ilość pamięci operacyjnej. Nie bez znaczenia będzie też zastosowanie komputera. Pamięć RAM można podzielić również wg przeznaczenia:

  • pamięć RAM do laptopów – przeważnie są to kości DDR3 lub DDR4 typu SODIMM, czyli niewielkie komponenty projektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych;
  • pamięć serwera – dla serwerów bardzo często wybiera się pamięć RAM typu DIMM o dużej pojemności, wyposażoną w funkcje takie jak kodowanie korekcyjne (ECC), które zwiększają jej niezawodność;
  • do komputera PC – wybierając pamięć RAM do komputera stacjonarnego, mamy pewną dowolność, jednak powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj kości i oferowaną pojemność.

W sklepie ROZETKA można znaleźć pamięć RAM znanych producentów, w tym najpopularniejszych Kingston, Corsair, Goodram czy Lenovo.

Pokaż więcej