Pełne zanurzenie w grach dzięki płynnym efektom wizualnym i realistycznym kolorom. Odkrywaj fantastyczne nowe światy dzięki oszałamiającej grafice zapewnianej przez wyświetlacz z rozdzielczością Full HD i technologią AMD Radeon FreeSync.
Ultraszerokie monitory nie każdemu przypadną do gustu, do grania w rozdzielczości 4K wciąż brakuje mocnego "sprzętu" - więc gamingowe modele o tradycyjnych proporcjach ekranu i bardziej "przyziemnej" rozdzielczości wciąż są "w kolejce", a jednym z nich jest 24-calowy monitor Full HD Acer Nitro XV242YPbmiiprx.
Linia gamingowa Acer Nitro, w przeciwieństwie do Predatora, zawsze skłaniała się ku spokojnemu, a czasem nawet minimalistycznemu designowi, a Acer Nitro XV242YPbmiiprx nie jest wyjątkiem: ma cienki korpus, nie ma błyszczących ani jasnych elementów z podświetleniem RGB. "Bezramkowy" design (ekran przykrywa szkło ochronne, więc w stanie wyłączonym wydaje się, że jest otoczony tylko cienką linią bocznej krawędzi; Po włączeniu widoczna staje się dodatkowa ramka o szerokości pół centymetra), zgrabna mała okrągła podstawka, nóżka w formie metalowej "szpilki" z dyskretnym pierścieniem w kolorze ciemno-wiśniowym u podstawy - ogólnie rzecz biorąc, ten monitor będzie pasował dość organicznie do surowego wnętrza biurowego; nie wygląda jak model gamingowy, mówiąc wprost, nie bardzo.
Acer Nitro XV242YPbmiiprx wykorzystuje 23.8-calowy panel IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli (~82 PPI gęstości pikseli). Panel jest 8-bitowy, ze skalowaniem do 10-bitów za pomocą FRC.
Maksymalna częstotliwość odświeżania - 165 Hz, a monitor obsługuje adaptacyjną częstotliwość odświeżania AMD Radeon FreeSync. Czas reakcji jest standardowy dla IPS - 4 ms (przy korzystaniu z overdrive), ale obecność Visual Response Boost, praktycznie całkowicie usuwającego rozmycia w dynamice, pozwoliła firmie określić dodatkową wartość tego parametru w postaci "1 ms (VRB)". Overdrive ma dwie wartości stopnia przyspieszenia - "normalną" i "ekstremalną". Rozmycie dynamicznego obrazu na "normalnym" overdrive jest prawie takie samo jak to, co można zobaczyć, gdy jest on całkowicie wyłączony, po przełączeniu na "ekstremalny" overdrive obraz staje się trochę wyraźniejszy, ale od razu pojawiają się bardzo silne artefakty overdrive w postaci ciemnych smug za poruszającymi się obiektami. Zalecamy więc albo korzystanie z "normalnego" przyspieszenia, albo wyłączenie go w ogóle - tym bardziej, że w tym przypadku rozmycie jest więcej niż umiarkowane.
W modelu tym zastosowano półmatową powłokę ekranu - w typowej pozycji użytkownika przy monitorze nie jest ona odblaskowa, ale po odchyleniu na bok stopniowo "zamienia się" w błyszczącą. Dzięki takiemu rozwiązaniu efekt kryształu jest niemal niewidoczny i pojawia się dopiero na zdjęciu makro, a i wtedy raczej słabo.
Kąty widzenia są bardzo dobre, nawet jak na standardy nowoczesnych paneli IPS. Przy silnym odchyleniu w bok jasność spada stosunkowo nieznacznie, obraz staje się nieco cieplejszy, ale ogólnie jakość obrazu pozostaje bardzo wysoka.
Podstawka umożliwia regulację wysokości ekranu, obracanie go w lewo-prawo i zmianę kąta nachylenia; w tym modelu nie ma trybu portretowego. Wejścia wideo tutaj - to DisplayPort i 2 HDMI.
Acer Nitro XV242YPbmiiprx wygląda bardziej jak "uniwersalny monitor do pracy i domu" niż typowy "monitor gamingowy". Owszem, ma funkcje niezbędne dla graczy, takie jak częstotliwość odświeżania 165 Hz, technologia adaptacyjnej zmiany częstotliwości AMD FreeSync, redukcja opóźnienia sygnału wejściowego w trybie gamingowym itp. - Ale jednocześnie korzysta z wysokiej jakości panelu IPS z obsługą HDR (która wciąż jest bardziej pożądana podczas oglądania filmów niż w grach), z rozszerzoną gamą kolorów, emulacją różnych przestrzeni kolorów i fabryczną kalibracją trybu sRGB - a to jest raczej zorientowane na fotografów, projektantów i innych użytkowników, którzy poważnie pracują z kolorem.