Monitory – często zadawane pytania

Jakie są rodzaje monitorów?

Monitory do komputera to bardzo szeroka kategoria urządzeń. Poszczególne modele mogą różnić się m.in. technologią wyświetlana obrazu, rozdzielczością, proporcją ekranu, przekątną wyświetlacza, czasem reakcji, typem matrycy itd.

To, na jaki typ monitora się zdecydujemy, powinno być uzależnione w szczególności od tego, do jakich celów chcemy wykorzystywać kupione urządzenie. Duże ekrany o wysokiej rozdzielczości 4K są doskonałe do grania w gry czy oglądania filmów. Z kolei do zwykłego surfowania po sieci wystarczy monitor o przekątnej 17" oraz rozdzielczości HD. Warto wiedzieć, że na rynku są też dostępne specjalne monitory dotykowe, które cieszą się znaczną popularnością.

Jak tanio kupić monitor?

Chcąc kupić tanie monitory, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na cyklicznie organizowane promocje i wyprzedaże organizowane przez poszczególne sklepy. W niektórych przypadkach w czasie promocji ceny monitorów mogą być obniżone nawet o kilkadziesiąt procent. Chcąc zaoszczędzić na zakupie monitora warto też wybierać modele z mniejszą przekątną ekranu, ponieważ są one zazwyczaj tańsze. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup monitorów w sklepach internetowych, ponieważ oferują one zazwyczaj znacznie niższe ceny aniżeli tradycyjne sklepy stacjonarne.

Jak dobrać monitor do komputera

Monitory to urządzenia, które są niezbędnym elementem każdego zestawu PC. Służą one do wyświetlania obrazu z komputera. Obecnie poszczególne modele różnią się między sobą dość znacząco, dlatego wybór najlepszego monitora dla laika może być trudny.

Najlepiej jest porównywać ze sobą jak najwięcej modeli od różnych producentów - dzięki temu łatwiej będzie odszukać takie urządzenie, które w pełni będzie odpowiadało indywidualnym potrzebom. Kupując monitory warto mieć na uwadze fakt, iż powinny one działać przez co najmniej kilka lat, dlatego warto stawiać na popularne modele od renomowanych firm.

Monitory - popularni producenci

Najbardziej znane firmy produkujące monitory do komputerów to:

 • Dell. Jest to amerykańska firma oferująca zróżnicowany asortyment monitorów - w jej ofercie znajdziemy zarówno monitory dotykowe, monitory gamingowe z serii Alienware, monitory dla profesjonalistów UltraSharp, jak i tanie ekrany do codziennego użytku.
 • BenQ. Tajwańska firma słynąca z monitorów o wysokiej jakości obrazu wyposażonych w zaawansowane funkcjonalności. BenQ ma w swojej ofercie ekrany dla szerokiego grona użytkowników - graczy, projektantów czy profesjonalistów w różnych rozmiarach i rozdzielczościach. Warto dodać, że BenQ posiada też urządzenia z technologią HDR oraz zakrzywionymi ekranami.
 • Philips. Holenderski producent cieszący się dużą popularnością na całym świecie. W jego ofercie znajdują się ekrany o różnych rozmiarach i parametrach. Znajdziemy m.in. monitory dla użytkowników domowych i biznesowych, a także modele dedykowane graczom. Firma ma też specjalną linię monitorów wykorzystujących technologię SoftBlue, która redukuje emisję szkodliwego dla oczu niebieskiego światła.
 • LG. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo, które ma w swojej ofercie monitory słynące z wysokiej jakości obrazu oraz częstotliwości odświeżania ekranu 144 Hz, które zapewniają komfort pracy na najwyższym poziomie. Po monitory LG sięgają jednakowo użytkownicy domowi, gracze oraz profesjonaliści.

Monitory - rozdzielczość wyświetlacza

Rozdzielczość ekranu to bardzo istotny wskaźnik, który informuje nas o tym, ile pikseli wyświetla monitor w pionie i poziomie. Im ta liczba jest większa, tym jakość wyświetlanego przez monitor obrazu jest lepsza (wyższa ostrość i lepsze odwzorowanie kolorów).

Najpopularniejsze rozdzielczości wyświetlaczy to:

 • Monitory HD (1280 x 720 pikseli). Jest to rozdzielczość wykorzystywana w mniejszych monitorach o przekątnej wynoszącej do 24 cali. Obraz jest tutaj mniej szczegółowy niż w wyższych rozdzielczościach, jednak do surfowania po sieci taki monitor wystarczy.
 • Monitory Full HD (1920 x 1080 pikseli). Rozdzielczość stosowana w nieco większych monitorach, obraz jest bardziej ostry i szczegółowy, dlatego wybierają je osoby grające w gry i oglądające filmy.
 • Monitory 2K (2560 x 1440 pikseli). Rozdzielczość stosowana w większych monitorach o przekątnej około 30 cali. Obraz jest bardziej szczegółowy niż w Full HD, dlatego takie monitory wybierają profesjonaliści - graficy i montażyści wideo, a także wymagający gracze.
 •  Monitory 4K (3840 x 2160 pikseli lub 4096 x 2160 pikseli). Wyjątkowo wysoka rozdzielczość stosowana w najbardziej zaawansowanych monitorach. Obraz emitowany przez taki monitor jest wyjątkowo ostry i szczegółowy, dlatego jest to doskonały wybór dla najbardziej wymagających grafików, montażystów wideo, projektantów 3D i graczy.

Typ matrycy

Na jakość obrazu emitowanego przez monitor wpływa też matryca. Najbardziej znane rodzaje matryc to:

 • TN (Twisted Nematic). Najtańszy rodzaj matryc, który cechuje szybki czas reakcji. Ich wadą jest niska jakość kolorów oraz słabe kąty widzenia. Jeśli będziemy patrzyć na monitor z boku lub z góry, obraz może być bardzo zniekształcony. Takie matryce wybierają najczęściej gracze grający w gry wyścigowe i symulatory, gdzie liczy się czas reakcji.
 • IPS (In-Plane Switching). Są to droższe matryce niż TN, jednak w zamian oferują lepszą jakość kolorów i szersze kąty widzenia. Wybierają je projektanci graficzni i montażyści wideo. Ten typ matryc oferuje również lepsze odwzorowanie kolorów.
 • VA (Vertical Alignment). To pośrednie rozwiązanie między matrycą TN a IPS. Wyróżnia je fakt, iż oferują lepszą jakość kolorów aniżeli matryce TN, jednak mają gorsze kąty widzenia niż IPS.
Pokaż więcej