Sezonowa wyprzedaż  do -50%

Znalezionych 310 produktów

Pokaż więcej

Popularne opinie w kategorii procesory (cpu)

Bartosz
Procesor przyszedł w podwójnym pudełku, zabezpieczonym folią bombelkową. Pudełko wewnątrz oraz sam procesor były sztywno ulokowane, więc ochrona była wystarczająca.
Yevhenii
Provides very good performance for such a low price. Wen from ryzen 5 3600 and got x2 FPS increase in game with open world due to 96mb L3 cache.
Maksym Adamenko
Wszystko zgodnie z opisem, polecam jak najbardziej
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 

Procesory to kluczowe podzespoły komputerowe, które w dużej mierze odpowiadają za prędkość działania całego urządzenia. Jakie modele można znaleźć w ofercie sklepu Rozetka?

Procesory – podstawowe wyposażenie każdego komputera

Procesory (nazywane także CPU) to części komputerowe, które odpowiadają za przeprowadzanie różnych obliczeń i wykonywanie wszystkich procesów w urządzeniu. Jest to niezbędny komponent w każdym komputerze – co więcej, bez niego inne podzespoły, takie jak karta graficzna czy pamięć RAM, nie będą mogły działać w poprawny sposób. Warto także podkreślić, że parametry CPU mają spory wpływ na wydajność całego sprzętu.

Przeglądając procesory dla graczy, będziemy mieli do czynienia z zupełnie innymi propozycjami niż przy poszukiwaniach standardowego CPU do komputera biurowego. W drugim przypadku dobrym wyborem może okazać się układ ze zintegrowaną grafiką, który bez problemu poradzi sobie z podstawowymi programami i nie wymaga dodatkowo zakupu dedykowanej karty graficznej. Procesory do gier nie są jedynym typem CPU o mocniejszych parametrach – warto zwrócić uwagę również na procesory serwerowe, które wyróżniają się wytrzymałością i wykorzystaniem zaawansowanych technologii do zarządzania energią. Przy zakupie istotne będzie także oprogramowanie, z którego chcemy korzystać na docelowym sprzęcie, a w szczególności system operacyjny. Dla przykładu przeznaczone do działania z Windows 11 procesory muszą być 64-bitowe i pracować z taktowaniem min. 1 GHz.

Procesory AMD czy Intel – którego producenta wybrać?

Podobnie jak w przypadku rynku CPU na smartfony, gdzie dominują procesory MediaTek i Snapdragon, przy zakupie procesora do komputera również mamy do wyboru dwie główne marki. Mowa o AMD i Intel – każda z nich ma w swojej ofercie wiele propozycji, które będą odpowiednie dla różnych grup klientów:

  • procesory AMD – przede wszystkim z serii Ryzen, która obejmuje modele o różnej konfiguracji, od 4-rdzeniowych do 16-rdzeniowych;
  • procesory Intel – największą popularnością cieszy się flagowa seria Core, podzielona na kilka linii: m.in. i3, i5, i7 oraz i9.

Aktualnie prawie wszystkie dostępne modele to procesory wielordzeniowe, które bez problemu poradzą sobie z przetwarzaniem wielu procesów jednocześnie. Z reguły serie oznaczone niższymi liczbami oferują mniejszą wydajność niż „wyższe” linie – dla przykładu i3 oraz Ryzen 3 świetnie sprawdzą się do biura, z kolei Intel i7 i i9 będą idealnymi propozycjami dla graczy.

Jak wybrać odpowiedni procesor CPU?

Przed zakupem procesora warto przede wszystkim określić, jaka specyfikacja będzie odpowiednia do naszych potrzeb. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy model CPU jest kompatybilny z płytą główną. Zależy to przede wszystkim od gniazda procesora (ang. „socket”). W przypadku propozycji od AMD wyróżniamy tylko dwa sockety (AM4 i TR4), z kolei dla produktów Intela będą to m.in.:

  • socket 1150,
  • socket 1151,
  • 1155 procesory,
  • 2011 procesory.

W kontekście codziennego komfortu użytkowania kluczowe znaczenie będzie mieć wydajność procesora, która jest zależna głównie od taktowania. To parametr wyrażany w GHz, określający liczbę instrukcji, którą procesory mogą wykonać w trakcie 1 sekundy. Aktualnie do gier zaleca się modele o taktowaniu co najmniej 3,5 GHz, z kolei do zastosowań biurowych może sprawdzić się także słabszy układ. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na generację urządzenia. Dla przykładu w ofercie Intela znajdziemy procesory 8 generacji wraz z nowszymi i starszymi modelami, które mogą różnić się pod względem zastosowanych technologii.