Sezonowa wyprzedaż  do -50%

Znalezionych 530 produktów

Pokaż więcej
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 
Image
 
 
 

Płyty główne zaliczają się do najważniejszych podzespołów komputerowych. Bez odpowiedniego produktu z tej kategorii nie można będzie nawet uruchomić urządzenia, a wybór konkretnego rozwiązania ma wpływ m.in. na możliwości wykorzystania poszczególnych procesorów czy kości pamięci RAM. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Płyty główne – często zadawane pytania

Jak sprawdzić model płyty głównej?

Chcąc sprawdzić model płyty głównej we własnym komputerze, można spróbować odczytać jego nazwę z samego urządzenia lub znaleźć tę informację w systemie operacyjnym. W przypadku komputerów z systemem Windows należy skorzystać ze wbudowanej aplikacji „Informacje o systemie”. Dane płyty głównej są dostępne również z poziomu BIOS/UEFI.

Jak dobrać płytę główną do procesora?

Najważniejszym kryterium jest odpowiedni rodzaj gniazda (socketu), który umożliwi połączenie wybranej płyty głównej z procesorem. W przypadku układów AMD będą to głównie sockety z rodziny AM i TR/sTRX, a dla CPU Intela – różne generacje gniazd LGA. Listę obsługiwanych jednostek obliczeniowych można znaleźć na stronie producenta płyty.

Co jest w zestawie z płytą główną?

W zestawie z płytą główną powinny znajdować się kable SATA, śruby i inne akcesoria do montażu płyty, gwarancja producenta, instrukcja obsługi oraz płyta ze sterownikami. W zależności od firmy i modelu komplet może obejmować różne dodatkowe akcesoria.

Płyta główna – kluczowy element każdego komputera

Płyty główne to niezbędne podzespoły zarówno w przypadku laptopów, jak i urządzeń PC. Płyta główna w komputerze stanowi centralny komponent, do którego podłącza się inne elementy wyposażenia – m.in. dyski twarde, kości RAM, procesor czy kartę graficzną. W przypadku „pecetów” montuje się ją wewnątrz obudowy, pozostawiając miejsce na inne podzespoły, z kolei płyta główna do laptopa jest bardziej kompaktowa i z reguły nie pozwala na łatwą wymianę większości komponentów. Warto pamiętać, że płyta główna do komputera może mieć różne formaty – m.in. ATX, microATX czy mini-ITX.

Jakie są standardy płyt głównych w komputerze?

Każda płyta główna do komputera jest dopasowana do określonego standardu, który wyznacza wymagania dotyczące wymiarów oraz rozmieszczenia złączy. Najpopularniejsze formaty to:

  • ATX,
  • Extended ATX (E-ATX),
  • microATX,
  • mini-ITX.

ATX

To najpopularniejszy format płyt głównych, który jest de facto standardem w komputerach osobistych. Jego wymiary to 305 na 244 mm. Płyty w tym standardzie są wyposażone w dużą liczbę złączy, które pozwalają na łatwy montaż procesora, kilku dysków twardych lub napędów SSD, kart sieciowych, karty graficznej i wielu innych komponentów.

Extended ATX

Jest to rozszerzona wersja standardu ATX, cechująca się nieco większymi wymiarami (305 na 277 mm). Przeważnie produkty tego typu oferują dodatkowe złącza, m.in. większą liczbę slotów PCI/PCIe. Z tego względu Extended ATX świetnie sprawdzi się np. jako płyta główna do gier oraz innych wymagających zastosowań.

MicroATX

W tym przypadku rozmiary płyty są mniejsze i wynoszą 244 na 244 mm. Taki format wiąże się z mniejszą liczbą dostępnych złączy, jednak w wielu przypadkach będzie to zupełnie wystarczające rozwiązanie. Zaletą płyt microATX jest możliwość zastosowania mniejszej obudowy, co pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.

Mini-ITX

Wymiary płyt mini-ITX to zaledwie 170 na 170 mm. Podobnie jak w przypadku microATX, liczba złączy jest ograniczona – w zamian jednak otrzymujemy bardzo kompaktowe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca jest priorytetem.

Które cechy są istotne przy wyborze płyty głównej do zakupu?

Poszczególne płyty główne różnią się pod wieloma względami – od formatu, przez obsługiwane procesory, po rodzaj dostępnych złącz. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zwrócić uwagę na każdą z tych kwestii.

Chipsety, złącza i ich wpływ na wydajność

Przy wyborze płyty głównej należy upewnić się, że chipset zastosowany w danym modelu jest kompatybilny z procesorem, który zamierzamy wykorzystać. Kolejny kluczowy czynnik to zestawienie złączy SATA, slotów PCIe czy portów USB. W tym przypadku należy przede wszystkim zadbać o dostosowanie do innych podzespołów, jednak warto pozostawić także zapasowe, wolne złącza pod kątem rozbudowy w przyszłości.

Obsługa procesorów i pamięci RAM

Rodzaj obsługiwanej pamięci RAM to następna ważna kwestia. Jaki format powinna wspierać płyta główna? DDR4 to obecnie standard, jednak coraz więcej osób stawia na nowszą wersję, czyli DDR5. Co istotne, poszczególne generacje DDR nie są ze sobą kompatybilne – warto mieć to na uwadze przy zakupie zarówno płyty, jak i kości RAM. Do tego nie można pominąć rodzaju gniazda na procesor, które będzie zależeć od producenta oraz od wybranego modelu jednostki obliczeniowej.

Najpopularniejsi producenci płyt głównych

Wśród najpopularniejszych producentów można wymienić firmy takie jak ASUS, MSI, Gigabyte czy ASRock. Zależnie od wybranego modelu płyta główna MSI czy płyta główna Gigabyte może sprawdzić się w nieco innych zastosowaniach – niektóre propozycje są skierowane do graczy, z kolei inne celują np. w pracę biurową.

Jak wpływa płyta główna do gier na wydajność w świecie gamingu?

Płyta główna do gier ma spory wpływ na możliwość zamontowania poszczególnych procesorów, kart graficznych oraz kości pamięci RAM. Wybierając ten podzespół, należy uwzględnić inne komponenty, które chcemy wykorzystać, by całość mogła działać w sprawny i wydajny sposób. Co istotne, niektóre płyty główne oferują narzędzia do overclockingu, czyli zwiększania taktowania różnych podzespołów, co przekłada się na jeszcze większą wydajność.

Znajdź płytę główną dla swojego komputera na ROZETKA

W asortymencie sklepu ROZETKA znajdują się liczne przykłady płyt głównych najbardziej polecanych producentów, takich jak MSI, Gigabyte, ASRock, ASUS i wiele więcej. Wygodne w obsłudze funkcje sortowania pozwalają bez problemu znaleźć odpowiednie rozwiązanie do swojego zestawu. Oferowane płyty charakteryzują się świetnym stosunkiem ceny do jakości, a ponadto są objęte gwarancją.